Οκτ 13

EUSO 2015 – Προκήρυξη πανελλήνιου μαθητικού διαγωνισμού για τη συμμετοχή στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών – – Αιγίδα Υ.ΠΑΙ.Θ.

euso2015-logoΔημοσιεύτηκε η προκήρυξη του διαγωνισμού 2015 της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών (EUSO). Σκοπός του διαγωνισμού είναι η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών, καθώς και η εξοικείωση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις και τελικά θα επιλεγεί η αντιπροσωπεία που θα συμμετάσχει στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών – EUSO 2015, η οποία θα πραγματοποιηθεί στo Klagenfurt της Αυστρίας από 26 Απριλίου μέχρι 3 Μαΐου 2015.

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα της ΠΑΝΕΚΦΕ, εδώ