Το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργανώθηκε από τη Δημοτική Κοινότητα Καμαρίνας με τίτλο “Ο Μωριάς τιμά το Ζάλογγο” στον Ιερό Βράχο του Ζαλόγγου και στην Καμαρίνα .

Στην εκδήλωση συμμετείχαν αναβιωτές από την περιοχή της Πελοποννήσου και του Σουλίου με συνοδεία κρουστών από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Πρέβεζας. Μετά την επιμνημόσυνο δέηση, διαβάστηκε ο πανηγυρικός της ημέρας από τον μαθητή Στύλο Απόστολο του 1ου Γενικού Λυκείου Πρέβεζας, ο οποίος πρώτευσε στην  έκθεση για τη θυσία των Σουλιωτισσών και τη σημασία της. Επίσης βραβεύτηκαν οι μαθητές Μπέκας Μιχαήλ και Γερογιάννη Φαίδρα. Τέλος γυναίκες του Πολιτιστικού Συλλόγου Καναλίου  χόρεψαν τον  χορό του Ζαλόγγου.

Ευχαριστούμε πολύ τους διοργανωτές και τον κ. Θεόδωρο Δράκο για την πρόσκληση και για τα δώρα προς τους μαθητές.

Συμμετοχή στην εκδήλωση “Ο Μωριάς τιμά το Ζάλογγο”